مرداد 26، 1401
کد خبر: 000109682
  • بازدید: 8
  • تاریخ انتشار: 2 هفته قبل

پربازدیدترین اخبار

شاه‌بیت دسته حسینیه اعظم زنجان اعلام شد- سهندپرس

شاه‌بیت دسته حسینیه اعظم زنجان اعلام شد- سهندپرس

سهند پرس/زنجان مداح اهل‌بیت و شاعر آئینی استان زنجان ضمن اعلام شاه‌بیت دسته حسینیه اعظم زنجان، گف...سهند پرس/زنجان مداح اهل‌بیت و شاعر آئینی استان زنجان ضمن اعلام شاه‌بیت دسته حسینیه اعظم زنجان، گفت: هرساله در ایام محرم به مناسبت برگزاری دسته پر عظمت حسینیه اعظم زنجان، بیتی تحت عنوان شاه‌بیت این دسته انتخاب می‌شود.

ولی‌الله کلامی در مصاحبه با سهند پرس، با اشاره به جایگاه ارزشمند استان زنجان در عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)، عنوان کرد: ماه محرم به جهت عزاداری پرشور مردم زنجان در این استان جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد و همه ساله شاهد حضور پررنگ مردم دین‌مدار و انقلابی استان زنجان در میدان عزاداری سالار شهیدان هستیم.

وی با اشاره به خصوصیات شاه‌بیت دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان، بیان داشت: هر ساله در روز هشتم محرم شاهد بزرگ‌ترین گردهمایی عزاداران امام حسین (ع) و اصحاب ایشان تحت عنوان دسته حسینیه اعظم زنجان در مرکز شهر هستیم و از سالهای گذشته بیتی به عنوان شاه‌بیت عزاداری این دسته سروده و انتخاب می‌شود.

کلامی افزود: بیت «ٱمِ بَنین اوغلونا من نوکرم / سایه‌نشینِ عَلَمِ حیدرم / لبیک ابوالفضل / لبیک ابوالفضل» به عنوان شاه‌بیت دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان در محرم امسال انتخاب شده و در روز هشتم محرم در خیل عظیم عزاداران حسینی خوانده خواهد شد.

وی با اشاره به دیگر سروده‌ها و رجزخوانی‌های معروف این دسته عزاداری، تصریح کرد: مضاف بر شاه‌بیت از قدیم‌الایام نوحه‌سرایی و رجزخوانی‌های دیگری نیز مانند «هانسی گروهین بِلَه مولاسی وار / شیعه‌لَرین حضرت عباسی وار» نیز که نشانه قدمت و اصالت این دسته باشکوه عزاداری و در وصف رشادت‌های حضرت ابوالفضل (ع) در صحرای کربلای است، سروده می‌شود.

مداح اهل‌بیت و شاعر آئینی استان زنجان، با اشاره به دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان در هشتم محرم امسال، یادآوری کرد: امسال پس از دو سال محدودیت‌های موجود به دلیل شیوع بیماری منحوس کرونا، مردم ولایت‌مدار و عاشقان اهل‌بیت (ع) استان زنجان این فرصت را دارند تا بار دیگر عظمت و شکوه امام حسین (ع) و اصحاب ایشان را در پایتخت شور و شعور حسینی برای جهانیان به نمایش بگذارند.

انتهای پیام

اخبار مشابه
نظر شما


آخرین اخبار